Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri

EĞİTİM AKIŞI

  • Güne Başlama Zamanı

Sınıfa gelen çocuklar karşılanır. Nasılsınız?  Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?  Gibi güne başlamak adına sohbetler edilir. Daha sonra ‘Hoş geldin’ şarkısı söylenir.

HOŞ GELDİN

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin bize

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin bize

Otur şöyle bakalım çalıp söyleyip oynayalım.

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin ‘Gamze’

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin ‘Elif ’

  • Oyun Zamanı

Çocuklara oyun zamanında ne yapmak istedikleri sorulur. Sınıfın ortak kararıyla birkaç öğrenme merkezi açılır.

  • Kahvaltı, Temizlik

Tuvalet ve temizlik ihtiyacı için lavabolara gidilir. Sıra ile eller yıkanarak kahvaltıya geçilir.

  • Etkinlik Zamanı

‘Tilkinin Orman Gezisi’ isimli Türkçe-Dil Etkinliği

‘Sonbahar Hazırlığı: Turşu yapımı’ isimli Fen Etkinliği
‘ Zıplamalı Tatlar’ isimli Oyun Etkinliği

‘Sonbahar’ isimli Sanat Etkinliği

‘Sonbaharda Yapraklar’ isimli Müzik Etkinliği

·                               Günü Değerlendirme Zamanı

·                               Eve Gidiş

İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.

  •  Genel Değerlendirme:

Etkinlik Adı: ‘Tilkinin Orman Gezisi’ isimli Türkçe-Dil Etkinliği,

‘Sonbahar Hazırlığı: Turşu yapımı’ isimli Fen Etkinliği,

‘ Zıplamalı Tatlar’ isimli Oyun Etkinliği,

‘Sonbahar’ isimli Sanat Etkinliği,

‘Sonbaharda Yapraklar’ isimli Müzik Etkinliği.

Etkinlik Türü: Türkçe-Dil Etkinliği,

Fen Etkinliği,

Oyun Etkinliği,

Sanat Etkinliği,

Müzik Etkinliği.

Yaş grubu: 5 yaş

Kavramlar :Tatlı-tuzlu-acı-ekşi

Materyaller: Tilki parmak kuklası, renkli bantlar, yiyecek resimleri, kartona çizilmiş çerçeve ve hayvan resimleri, turşu yapımı için gerekli malzemeler.

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ:

BİLİŞSEL ALAN

Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Göstergeleri:

-Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. 
-Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

Kazanım 5:Nesne veya varlıkları gözlemler.

Göstergeleri:

-Nesne/varlığın adını,kokusunu, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.

Kazanım 7:Nesne veya varlıkları özelliklerine göre gruplar.

Göstergeleri:

-Nesne/varlığın adını,kokusunu, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarına göre gruplar.

Kazanım 8:Nesne veya varlıkları özelliklerini  karşılaştırır.

Göstergeleri:

-Nesne/varlığın adını,kokusunu, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını ayırt eder ve karşılaştırır.

DİL GELİŞİMİ

Kazanım 2: Sesini uygun kullanır. 

Göstergeleri:

-Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
-Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar.

Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.

Göstergeleri:

-Sözel yönergeleri yerine getirir. 
-Dinledikleri/izlediklerini açıklar. 
-Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar. 

Kazanım 10: Görsel materyalleri okur.

Göstergeleri:

-Görsel materyalleri inceler.
-Görsel materyalleri açıklar.
-Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
-Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. 

MOTOR GELİŞİM

Kazanım 2: Denge hareketleri yapar.

Göstergeleri:

- Atlama, konma ile ilgili denge hareketlerini yapar.

-Tek ayak üzerinde durur.

-Tek ayak üzerinde sıçrar.

Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. 

Göstergeleri:

-Malzemeleri keser. 
-Malzemeleri yapıştırır.

ÖĞRENME SÜRECİ

Sınıfa gelen çocuklar karşılanır. Nasılsınız?  Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?  Gibi güne başlamak adına sohbetler edilir.  ‘Hoş geldin’ şarkısı söylenir.

HOŞ GELDİN

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin bize

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin bize

Otur şöyle bakalım çalıp söyleyip oynayalım.

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin ‘Gamze’

Hoş geldin, hoş geldin hoş geldin ‘Elif ’

Daha sonra çocuklar halının üzerine öğretmeni görecek şekilde istedikleri yere otururlar ve ‘Tilkinin Orman Gezisi’ isimli türkçe-dil etkinliğine geçilir. Öğrencilere hikâyenin başlığı söylenir ve ‘Bu hikâyede neler anlatılıyor olabilir?  Sizce tilkinin başına neler gelmiştir? ‘ gibi hikâyeye dikkat çekmek için sorular sorulur. Hikâyemize başlanır.

Tilkinin Orman Gezisi

Tilki çok güzel bir sonbahar sabahına uyanmış. Ellerini, yüzünü yıkamış, kahvaltısı yapıp karnını bir güzel doyurmuş. Pencereden dışarı bakmış ve ‘böyle güzel bir günü asla kaçırmamalıyım' diye düşünmüş. Hemen dışarı çıkıp ormanda gezmek için yola koyulmuş. Ormanda yürürken etrafına bakınıp bu güzel havanın tadını doyasıya çıkartıyormuş. Etrafta rengârenk çiçekler, büsbüyük ağaçlar, minicik böcekler görmüş. Sonra birden hava kararmış. Tilki ne olduğunu anlayamadan rüzgâr esmeye başlamış. (Çocuklarla beraber eller birbirine sürtülerek rüzgâr sesi çıkartılır.) Yapraklar hışır hışır hışırdamış. Ve ince ince pıt pıt yağmur çiselemeye başlamış. ( İşaret parmakları birbirine vurarak ses çıkartılır.) Sonra yağmur hızlanmış. ( Üç parmak birbirine vurulur.) Yağmur hızlanmış. (Dört parmak birbirine vurulur.) Şapır şapır yağmaya başlamış. Hava o kadar soğumuş o kadar soğumuş ki yağmur damlaları buz tanelerine dönüşmüş patır patır dolu yağmış.( Eller ile göğüse vurulur.)Sonra tekrar yağmura dönüşmüş. (Dört parmak birbirine vurulur.) Yağmur yavaşlamış. ( Üç parmak birbirine vurulur.) Yavaşlamış. ( İşaret parmakları birbirine vurarak ses çıkartılır.) Ve yağmur dinmiş. Tilki yağmurdan sırılsıklam olmuş. O kadar çok ıslanmış ki gezisini yarıda bırakmış ve şaşkın bakışlar içinde evine geri dönmek zorunda kalmış. 

Hikayemiz bittikten sonra çocuklara tilkinin neden şaşkın olduğu sorulabilir. ‘Tilkinin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Başınıza hiç böyle bir şey geldi mi? Başka bir mevsim olsaydı tilki istediği gibi ormanda gezebilir miydi? ’ gibi sorular sorulabilir. Hikayemiz bittikten sonra sınıfımıza getirmiş olduğumuz limon, bal, elma, tuz, sirke, salatalık, biber, tuzlu peynir, gibi tatlı,tuzlu,acı(biber acı olmayacak temsili olarak), ekşi yiyecekler getirilir. Küçük gruplara ayırdığımız öğrencilerin masalarına yiyecekler koyulur ve isteyen çocukların bunları tada bilecekleri söylenir. Çocuklar tattıktan sonra diğer masalardaki yiyeceklerle değiştirilir ve yine tatmaları istenir. Daha sonra neler hissettikleri ve tatlarının nasıl oldukları sorulur. Kısa sohbetimizden sonra çocuklara yiyeceklerde yakın tatların olup olmadığı sorulur. Bu yiyecekleri tatlarına göre nasıl gruplayabilecekleri hakkında düşünmeleri sağlanır. Gruplama yapıldıktan sonra ‘Sonbahar Hazırlığı: Turşu yapımı’ isimli fen etkinliğimize geçilir. Çocuklara sonbahara hazırlanırken ailenin yaptıkları şeyler var mı varsa neler yapıyorlar sorulur. Gerektiği yerde öğretmen örnekler verebilir. ( Biber kurutulur, turşu yapılır vs.) ‘Turşunun tadının nasıl olduğu, turşunun yapım aşamalarını daha önce gören var mı?’ gibi sorular sorularak sohbet edilir. Öğretmen ‘ Turşu yapmak istiyordum fakat yardıma ihtiyacım var bana yardımcı olabilir misiniz?’ diyerek fen etkinliğine giriş yapar. Öğrencileri iki ve ya üç gruba ayırır ve hazırlamış olduğu malzeme listesini küçük gruplara dağıtır. Listenin üzerinde turşunun yapım aşamaları resim ile gösterilmiş ve altında nasıl yapıldığını anlatan yazılar olmalıdır. Öğretmen grupların yanına giderek öğrencilere eşlik eder ve turşumuz yapılır. ‘Turşunun yenecek kıvama gelmesi için ne yapılabilir? Ne kadar süre geçmesi gerekir?’ gibi turşu hakkında konuşulabilir. Fen etkinliğimiz bittikten sonra çocuklarla beraber bahçeye çıkılır. Yere renkli bantlarla büyük bir kare yapılır ve bu kare dört eşit parçaya bölünür. Her bir bölüme sırayla tatlı,ekşi,acı,tuzlu yiyeceklerin resimleri koyulur ve tatlı-ekşi bölümlerine çift ayak resmi; acı-tuzlu bölüme tek ayak resmi koyulur. Öğretmen acı dediği an da öğrenciler acı bölümüne ve tek ayak üzerinde zıplayarak geçmeleri gerekir. Öğretmen tatlı dediği zaman tatlı bölümüne ve çift ayak zıplamaları gerekir. Alanın dışında kalan öğrenciler oyundan çıkar. Oyun içinde kimse dışarıda kalmayacak şekilde öğrenci sayısı azalınca başarılı olan öğrenciler alkışlanır. Oyunumuz bittikten sonra çocuklarla bahçeden yapraklar (kurumuş, sararmış, hala yeşil olan yaprak çeşitleri), kozalak vs. toplanır ve sınıfa geçilir. Önceden hazırlanmış çerçeveler ve tilki,sincap,kirpi çizili kartonlar çocuklara dağıtılır istedikleri hayvanı seçip çerçeve ve hayvan resimlerini keserler. Topladığımız yapraklar, kozalaklarla süslerler. Çocukların getirmiş olduğu resimlerde çerçevemize yapıştırılır. Daha sonra ‘Sonbaharda Yapraklar’ isimli müzik etkinliğimize geçilir.

Sonbaharda Yapraklar

Sonbaharda yapraklar

Sarı, kırmızı, turuncu

Kahverengi oluyor, kahverengi oluyor.

Rüzgar esiyor, huuu huuuu

Sarı yaprak döne döne döne döne düşüyor.

Yağmur yağıyor, pat pat (Ellerle bacağa vurulur.)

Kırmızı yaprak döne döne döne döne düşüyor.

Rüzgar esiyor, huuu huuuu

Turuncu yaprak döne döne döne döne düşüyor.

Yağmur yağıyor, pat pat (Ellerle bacağa vurulur.)

Kahverengi yaprak döne döne döne döne düşüyor.

AİLE KATILIMI

Ailelere hafta sonu için çocuklarıyla etrafı gözlemlemek amacıyla yürüşe çıkmaları veya yapılan sonbahar hazırlıklarına (biber kurutma, konserve yapımlar vs.) çocuklarını da dâhil edip onlarla beraber yapabilecekleri hakkında bir mektup yazılabilir.

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri
 

( Tilki Parmak Kukla)

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri

(Yapraktan çerceve yapımında kullanılan hayvanlar)

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri
 (Oyun kullanılan materyaller 1)

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri
(Oyun kullanılan materyaller 2)

                      

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri
Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri

Okul öncesi sonbahar bütünleştirilmiş etkinlik planı örnekleri

( Hikayemde kullanmış olduğum çocukların eşlik edeceği kısım  Ayşegül Dede'nin videosundan alıntıdır.)